Menu

Kino koreańskie ponownie podbija serca widzów i rozbija oscarowy bank.

I nic w tym dziwnego - Azjaci już nieraz pokazali że potrafią kręcić szalone filmy i żonglować konwencją. Mówi się, że Parasite to najlepszy południowokoreański film od czasów kultowego Oldboya. Czy słusznie? To już pozostawiam ocenie każdego kto film widział. A jak wypada reszta moich typów z zeszłego miesiąca? Zapraszam do artykułu.

Actor in a Leading Role (Aktor pierwszoplanowy) - JOAQUIN PHOENIX

Nie mogło być inaczej. Phoenix już w Mistrzu u Paula Thomasa Andersona pokazał że jest jednym z najwybitniejszych aktorów naszych czasów. W filmie Ona był po prostu hipnotyzujący. W Spacerze po linie zjawiskowo zagrał Johnny'ego Casha, legendę muzyki country. To, co pokazał w Jokerze stanowiło absolut jego zmagań z samym sobą, jego dziwnych zachowań i humorów (lubi wychodzić z planu bez słowa, po czym wracać i powtarzać sceny jak gdyby nic się nie stało), jego aktorskiej pasji. Zawsze powtarzałem i powtarzał będę że lepszy od Phoenixa mógłby być tylko jego nieżyjący brat, River. Oscar w pełni zasłużony, bezdyskusyjnie.

Actor in a Supporting Role (Aktor drugoplanowy) - BRAD PITT

Tu nie trafiłem, choć spodziewałem się że nie zostawią filmu Quentina bez ani jednej statuetki. Czy to rola życiowa Brada Pitta? Nie. Czy zagrał dobrze? Zagrał fenomenalnie, jak zwykle. Scenę na ranczu i walkę z Bruce'em Lee zapamiętam chyba do końca życia.

Actress in a Leading Role (Aktorka pierwszoplanowa) - RENEE ZELLWEGER

Filmu nie widziałem, natomiast pochwały należą się aktorce za, jak to nazywam, kameleonizm i wreszcie wyrwanie się spod szyldu Bridget Jones.

Actress in a Supporting Role (Aktorka drugoplanowa) - LAURA DERN

Najbardziej irytująca postać w Historiach małżeńskich, no i dochodzi do tego smutny brak statuetki dla fenomenalnej Scarlett za Jojo Rabbit.

Cinematography (Zdjęcia) - ROGER DEAKINS

Strzał w dziesiątkę - Deakins zapatrzył się na Lubezkiego i zaczął wyczyniać cuda z kamerą. Operator wybitny, posiadający niebywałe wyczucie i choć było widać ogromną pracę automatyki kamerowej (stabilizatory), to jednak Roger Deakins już teraz na stałe zapisał się w historii filmu wojennego jako autor wspaniałych zdjęć do 1917.

Directing (Reżyseria) - BONG JOON HO

Szkoda mi Mendesa z jednego względu: miał do poprowadzenia niesamowicie trudną ekipę przez niesamowicie trudny teren dla filmu. Bong Joon Ho natomiast wykazał się niesamowitym talentem ukazania na pozór śmiesznej historii w dramatyczny sposób i zapewne dlatego Akademia nagrodziła go statuetką. Bywa.

Film Editing (Montaż) - MICHAEL MCCUSKER/ANDREW BUCKLAND (LE MANS '66)

Tu też nie mogło być inaczej. Dynamicznie skrojone wyścigi zjadły wszystkie części Szybkich i wściekłych bez popity. Tak się robi filmy z autami!

International Feature Film (Film międzynarodowy) - PARASITE

Chyba od zeszłego roku jeden film może wygrywać w dwóch w zasadzie najważniejszych kategoriach (pierwsza mogła być bodajże Roma Alfonso Cuarona), a w tym roku Parasite wygrał obydwie nagrody. Czapki z głów.

Music (Muzyka) - JOKER

Tutaj na pomarańczowo, bo początkowo stawiałem na Hildur:) Ok, muzyka w Jokerze mogła się bardzo podobać, ale mnie bardziej w pamięci zapisały się melancholijne utwory Newmana z 1917. Sorry, Mr. J!

Best Picture (Najlepszy film) - PARASITE

No cóż - wygrali to wygrali. Na ch... drążyć temat? Ja osobiście film oceniłbym na mocne 8/10. Rozwija się powoli, ma fantastyczne zwroty akcji, no i nie nudzi się od początku do końca. Czy kupiłbym blu raya? No nie sądzę, ale być może kiedyś obejrzę Parasite jeszcze raz. Póki co zamierzam bacznie przyglądać się karierze tego reżysera.

Visual Effects (Efekty specjalne) - 1917

Drewniane Star Warsy i plastikowe Avengersy obeszły się smakiem. Wymuskane przekomputeryzowane CGI przegrało z efekciarstwem prostego wojennego filmu. Brawo!

Writing - Adapted Screenplay (Scenariusz adaptowany) - TAIKA WAITITI (JOJO RABBIT)

To dopiero niespodzianka! W sumie cieszę się, że Jojo Rabbit zostało nagrodzone w taki sposób, wszak scenariusz w tym filmie jest jednym z jego najjaśniejszych aspektów.

Writing - Original Screenplay (Scenariusz oryginalny) - WIADOMO CO...

Ta... Znowu Parasite. Ale tu przynajmniej miałem rację.

Mój wynik: 6 / 4 - za rok pójdzie lepiej